Weather Besnard the day after tomorrow
Weather forecast Besnard May 1, 2026
During the day overcast, in the afternoon initially overcast, later light rain showers. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 1.3 mm. At night overcast. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Besnard, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1017 hPa | 87 % | 14 °C | 39 % | 0% | 7% | 6% | 32% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1017 hPa | 94 % | 14 °C | 24 % | 0% | 5% | 9% | 11% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1017 hPa | 95 % | 14 °C | 35 % | 0% | 18% | 13% | 13% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1017 hPa | 97 % | 13 °C | 78 % | 0% | 75% | 7% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1017 hPa | 98 % | 13 °C | 100 % | 10% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1017 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northwest |
1018 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1018 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.3 mm | 5.4 m/s19 km/h west-northwest |
1019 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1020 hPa | 83 % | 11 °C | 99 % | 0% | 55% | 0% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 13 °C 13 °C |
0.7 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1019 hPa | 85 % | 10 °C | 18 % | 0% | 1% | 0% | 17% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1019 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
8.5 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
2.3 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1013 hPa | 87 % | 12 °C | 99 % | 0% | 89% | 82% | 46% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
5.8 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1009 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 58% | 41% | 99% | |
Besnard, France - information
State: FranceGPS coordinates: 48.6646; -2.3222
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Besnard, France. Weather forecast Besnard.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Besnard is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Besnard
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:49 am | 9:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:06 pm | 14:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:13 am | 10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:29 am | 10:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:37 am | 11:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:31 pm | 05/01/2026 6:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |