Weather Bernac, Poitou-Charentes today
Weather forecast Bernac, Poitou-Charentes April 29, 2026
During the day clear. The highest temperature 20 °C. At night clear. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bernac, Poitou-Charentes, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1014 hPa | 52 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1014 hPa | 63 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h northeast |
1013 hPa | 43 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1013 hPa | 40 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1016 hPa | 46 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1019 hPa | 60 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h northeast |
1019 hPa | 33 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1020 hPa | 36 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Bernac, Poitou-Charentes, France - information
State: FranceGPS coordinates: 46.0441; 0.1678
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Bernac, Poitou-Charentes, France. Weather forecast Bernac, Poitou-Charentes.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bernac, Poitou-Charentes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Bernac, Poitou-Charentes
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Bernac, Poitou-Charentes
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:49 am | 9:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:56 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:15 am | 9:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:35 am | 10:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 11:04 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:57 pm | 04/29/2026 5:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |