Weather Tervaskangas long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Tervaskangas for ten days.
Wednesday, Apr 29
10 / 0°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Tervaskangas, Finland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1020 hPa | 65 % | -4 °C | 17 % | 0% | 17% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1020 hPa | 67 % | -4 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1021 hPa | 69 % | -4 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1021 hPa | 70 % | -4 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1021 hPa | 71 % | -4 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1022 hPa | 71 % | -4 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1022 hPa | 71 % | -4 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1022 hPa | 68 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1023 hPa | 63 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1023 hPa | 59 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1023 hPa | 51 % | -4 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1023 hPa | 46 % | -5 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1023 hPa | 43 % | -5 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1023 hPa | 41 % | -4 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1023 hPa | 39 % | -4 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1023 hPa | 37 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1023 hPa | 34 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1023 hPa | 33 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1023 hPa | 33 % | -6 °C | 8 % | 0% | 0% | 2% | 6% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1022 hPa | 36 % | -5 °C | 7 % | 0% | 1% | 2% | 3% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1022 hPa | 45 % | -3 °C | 34 % | 0% | 1% | 0% | 33% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1022 hPa | 57 % | -1 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1022 hPa | 65 % | -1 °C | 98 % | 0% | 5% | 2% | 97% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1022 hPa | 70 % | -1 °C | 98 % | 0% | 36% | 20% | 97% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1022 hPa | 73 % | -1 °C | 98 % | 0% | 50% | 42% | 95% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1022 hPa | 64 % | -2 °C | 83 % | 0% | 3% | 31% | 73% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1021 hPa | 65 % | -2 °C | 75 % | 0% | 0% | 48% | 52% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1021 hPa | 66 % | -2 °C | 86 % | 0% | 0% | 77% | 44% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1021 hPa | 69 % | -2 °C | 98 % | 0% | 15% | 97% | 49% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0-0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1021 hPa | 75 % | -1 °C | 100 % | 0% | 74% | 99% | 52% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0-0.4 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1021 hPa | 72 % | -1 °C | 100 % | 0% | 97% | 98% | 94% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0-0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1021 hPa | 79 % | 0 °C | 100 % | 0% | 99% | 93% | 97% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0-0.3 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1020 hPa | 86 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 89% | 95% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0-0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1020 hPa | 92 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 65% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1020 hPa | 94 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 1% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1020 hPa | 95 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1020 hPa | 95 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 78% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1019 hPa | 92 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 54% | 3% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1019 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 17% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1019 hPa | 85 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 30% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1019 hPa | 77 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 76% | 14% | |
Tervaskangas, Finland - information
State: FinlandGPS coordinates: 60.8767; 26.6470
Time zone: Europe / Helsinki
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tervaskangas, Finland. Weather forecast Tervaskangas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tervaskangas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tervaskangas
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:12 am | 9:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 15:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:16 am | 10:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:53 am | 11:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:16 pm | 04/29/2026 4:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |