Weather Smedsby, Province of Western Finland today
| 19 °C | 18 °C | 4 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 6 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 8 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 10 pm |
sunrise 4:11 am
sunset 10:49 pm
HOURLY
sunset 10:49 pm
Weather forecast Smedsby, Province of Western Finland May 21, 2026
During the day cloudy. The highest temperature 20 °C. At night cloudy. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Smedsby, Province of Western Finland, Finland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1019 hPa | 70 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1019 hPa | 64 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1019 hPa | 59 % | 10 °C | 52 % | 0% | 0% | 7% | 48% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1019 hPa | 57 % | 10 °C | 47 % | 0% | 0% | 8% | 42% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1019 hPa | 54 % | 10 °C | 42 % | 0% | 0% | 10% | 35% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1019 hPa | 52 % | 10 °C | 61 % | 0% | 0% | 2% | 59% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1019 hPa | 47 % | 8 °C | 67 % | 0% | 1% | 3% | 65% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1019 hPa | 49 % | 8 °C | 84 % | 0% | 7% | 5% | 83% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1019 hPa | 50 % | 7 °C | 80 % | 0% | 2% | 3% | 80% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1019 hPa | 51 % | 7 °C | 70 % | 0% | 4% | 17% | 61% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1018 hPa | 54 % | 8 °C | 53 % | 0% | 6% | 30% | 27% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 56 % | 8 °C | 71 % | 0% | 19% | 67% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1018 hPa | 61 % | 8 °C | 72 % | 0% | 30% | 63% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1018 hPa | 64 % | 7 °C | 79 % | 0% | 61% | 43% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1018 hPa | 68 % | 7 °C | 90 % | 0% | 67% | 77% | 0% | |
Tomorrow, Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1019 hPa | 73 % | 7 °C | 78 % | 0% | 42% | 69% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1019 hPa | 77 % | 7 °C | 69 % | 0% | 29% | 60% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1019 hPa | 80 % | 7 °C | 73 % | 0% | 13% | 56% | 33% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1018 hPa | 83 % | 7 °C | 88 % | 0% | 2% | 65% | 61% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1018 hPa | 86 % | 7 °C | 81 % | 0% | 1% | 61% | 43% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1018 hPa | 88 % | 7 °C | 63 % | 0% | 3% | 51% | 18% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1018 hPa | 81 % | 7 °C | 65 % | 0% | 9% | 62% | 2% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1018 hPa | 77 % | 7 °C | 42 % | 0% | 28% | 16% | 6% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1018 hPa | 75 % | 8 °C | 95 % | 0% | 52% | 23% | 78% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north-northwest |
1019 hPa | 73 % | 8 °C | 99 % | 0% | 77% | 67% | 99% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1018 hPa | 75 % | 11 °C | 98 % | 0% | 28% | 77% | 90% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1018 hPa | 74 % | 11 °C | 98 % | 0% | 7% | 90% | 79% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1018 hPa | 70 % | 12 °C | 96 % | 0% | 21% | 80% | 75% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1019 hPa | 78 % | 13 °C | 89 % | 0% | 57% | 66% | 45% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west |
1019 hPa | 77 % | 13 °C | 79 % | 0% | 43% | 57% | 15% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1018 hPa | 75 % | 12 °C | 66 % | 0% | 27% | 53% | 1% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 71 % | 12 °C | 52 % | 0% | 18% | 41% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1018 hPa | 73 % | 11 °C | 30 % | 0% | 16% | 16% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 72 % | 11 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1018 hPa | 77 % | 11 °C | 18 % | 0% | 15% | 2% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1018 hPa | 87 % | 11 °C | 28 % | 0% | 26% | 1% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1018 hPa | 88 % | 11 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1018 hPa | 93 % | 10 °C | 62 % | 0% | 62% | 2% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1018 hPa | 95 % | 10 °C | 86 % | 6% | 86% | 2% | 0% | |
Smedsby, Province of Western Finland, Finland - information
State: FinlandGPS coordinates: 63.1167; 21.7000
Time zone: Europe / Helsinki
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Smedsby, Province of Western Finland, Finland. Weather forecast Smedsby, Province of Western Finland.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Smedsby, Province of Western Finland is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Smedsby, Province of Western Finland
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Smedsby, Province of Western Finland
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:11 am | 10:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 18:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 2:20 am | 12:47 am |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 8:17 am | 05/22/2026 3:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |