Weather Pyynikinsaaret today
Weather forecast Pyynikinsaaret April 28, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 8 °C. At night cloudy. The lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pyynikinsaaret, Finland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1015 hPa | 77 % | -2 °C | 8 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1015 hPa | 67 % | -2 °C | 76 % | 0% | 77% | 3% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h north-northwest |
1011 hPa | 44 % | -3 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1014 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 8% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1014 hPa | 81 % | 0 °C | 85 % | 0% | 3% | 84% | 7% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1016 hPa | 67 % | -2 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1018 hPa | 42 % | -4 °C | 60 % | 0% | 8% | 48% | 16% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1019 hPa | 68 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 0% | |
Pyynikinsaaret, Finland - information
State: FinlandGPS coordinates: 61.4903; 23.7192
Time zone: Europe / Helsinki
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pyynikinsaaret, Finland. Weather forecast Pyynikinsaaret.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pyynikinsaaret is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pyynikinsaaret
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pyynikinsaaret
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 9:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 15:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 10:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3 am | 11:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:59 pm | 04/28/2026 4:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |