Weather Pohjois-Hervanta the day after tomorrow
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pohjois-Hervanta, Finland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1027 hPa | 80 % | 0 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1028 hPa | 73 % | 1 °C | 89 % | 0% | 13% | 85% | 16% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1024 hPa | 51 % | 2 °C | 100 % | 0% | 86% | 97% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1024 hPa | 63 % | 3 °C | 63 % | 0% | 14% | 29% | 34% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1022 hPa | 83 % | 1 °C | 30 % | 0% | 28% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1024 hPa | 68 % | 2 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1021 hPa | 44 % | 2 °C | 61 % | 0% | 8% | 55% | 3% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1018 hPa | 58 % | 3 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
Pohjois-Hervanta, Finland - information
State: FinlandGPS coordinates: 61.4577; 23.8471
Time zone: Europe / Helsinki
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pohjois-Hervanta, Finland. Weather forecast Pohjois-Hervanta.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pohjois-Hervanta is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pohjois-Hervanta
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:14 am | 9:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:21 pm | 16:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:15 am | 10:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:39 am | 12:11 am |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:30 pm | 05/01/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |