Weather Pelkoperä long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Pelkoperä for ten days.
Sunday, May 3
9 / 6°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Pelkoperä, Finland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1004 hPa | 75 % | 1 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 88% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1006 hPa | 67 % | 0 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1010 hPa | 39 % | -3 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1012 hPa | 63 % | 0 °C | 99 % | 0% | 27% | 88% | 100% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1012 hPa | 80 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 43% | 97% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1012 hPa | 54 % | 0 °C | 49 % | 0% | 12% | 32% | 13% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1013 hPa | 34 % | -1 °C | 50 % | 0% | 21% | 20% | 19% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1011 hPa | 53 % | 1 °C | 48 % | 0% | 33% | 21% | 6% | |
Pelkoperä, Finland - information
State: FinlandGPS coordinates: 64.3997; 25.5071
Time zone: Europe / Helsinki
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 97 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Pelkoperä, Finland. Weather forecast Pelkoperä.
Pelkoperä - weather nearby - bigger cities
Pelkoperä - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pelkoperä is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pelkoperä
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:41 am | 9:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 17:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:26 am | 11:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 12:34 am | 05/03/2026 3:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |