Weather Huuhkajanvaara today
Weather forecast Huuhkajanvaara April 29, 2026
Evening in the evening overcast. The highest temperature 6 °C. At night light sleet. The lowest temperature 1 °C. Total rainfall 0.1 to 0.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Huuhkajanvaara, Finland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1021 hPa | 38 % | -7 °C | 22 % | 0% | 13% | 0% | 10% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1020 hPa | 42 % | -6 °C | 17 % | 0% | 13% | 0% | 4% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1020 hPa | 46 % | -5 °C | 29 % | 0% | 5% | 0% | 25% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1020 hPa | 52 % | -5 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1020 hPa | 59 % | -5 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1020 hPa | 65 % | -4 °C | 91 % | 0% | 0% | 6% | 91% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1020 hPa | 71 % | -4 °C | 91 % | 0% | 0% | 30% | 88% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1020 hPa | 74 % | -3 °C | 98 % | 0% | 0% | 62% | 95% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1020 hPa | 70 % | -4 °C | 98 % | 0% | 1% | 89% | 77% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1019 hPa | 64 % | -5 °C | 100 % | 0% | 45% | 99% | 86% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1019 hPa | 74 % | -3 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 95% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1019 hPa | 80 % | -2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 86% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0-0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1018 hPa | 82 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 26% | |
| 7 AM
12 AM
| light sleet | 1 °C -2 °C |
0.0-0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1018 hPa | 88 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| light sleet | 1 °C -1 °C |
0.0-0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1017 hPa | 90 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0-0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1017 hPa | 93 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1017 hPa | 96 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 86% | 7% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1017 hPa | 98 % | 1 °C | 100 % | 5% | 100% | 44% | 20% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1017 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 9% | 100% | 10% | 44% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1018 hPa | 96 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 44% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1018 hPa | 92 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 39% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 86 % | 4 °C | 86 % | 0% | 78% | 4% | 32% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1017 hPa | 78 % | 5 °C | 95 % | 0% | 83% | 39% | 55% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1017 hPa | 78 % | 5 °C | 99 % | 0% | 96% | 78% | 36% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1017 hPa | 78 % | 5 °C | 98 % | 0% | 87% | 89% | 33% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1017 hPa | 81 % | 6 °C | 99 % | 0% | 87% | 94% | 41% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1018 hPa | 80 % | 4 °C | 99 % | 0% | 90% | 92% | 44% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1018 hPa | 85 % | 4 °C | 99 % | 0% | 96% | 95% | 30% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 92 % | 5 °C | 100 % | 0% | 99% | 99% | 1% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1018 hPa | 95 % | 4 °C | 100 % | 0% | 99% | 97% | 0% | |
Huuhkajanvaara, Finland - information
State: FinlandGPS coordinates: 64.2073; 27.6764
Time zone: Europe / Helsinki
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Huuhkajanvaara, Finland. Weather forecast Huuhkajanvaara.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Huuhkajanvaara is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Huuhkajanvaara
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Huuhkajanvaara
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:48 am | 9:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 16:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:39 am | 10:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:15 pm | 04/29/2026 4:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |