Weather Kalsoy long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Kalsoy for ten days.
Wednesday, Jun 3
9 / 7°C
| 1.7 mm | 17 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Kalsoy, Faroe Islands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 06/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
997 hPa | 89 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 67% | 83% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.4 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
996 hPa | 84 % | 5 °C | 99 % | 0% | 98% | 0% | 21% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.4 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
996 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 2% | |
| 7 PM
2 PM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.7 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northwest |
996 hPa | 90 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
Thursday 06/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.5 mm | 5.8 m/s21 km/h northwest |
996 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 73% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain | 7 °C 4 °C |
0.7 mm | 7.3 m/s26 km/h northwest |
996 hPa | 85 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 4% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 8 °C 5 °C |
0.6 mm | 7.8 m/s28 km/h northwest |
996 hPa | 84 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.1 mm | 8.4 m/s30 km/h west-northwest |
999 hPa | 80 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
Kalsoy, Faroe Islands - information
State: Faroe IslandsGPS coordinates: 62.3133; -6.7600
Time zone: Atlantic / Faroe
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kalsoy, Faroe Islands. Weather forecast Kalsoy.
Kalsoy - weather nearby - bigger cities
Kalsoy - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kalsoy is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kalsoy
data are always in the local timeSun and light
June 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 3:45 am | 11:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 19:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/03/2026 2:32 am | 06/03/2026 4:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |