Weather Sose weekend
Weather forecast for Sose for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later heavy rain showers. Sunday during the day overcast, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain, in the evening initially rain, later cloudy.
Sunday, May 17
21 / 13°C
| 12.1 mm | 6 km/h |
| 18 °C | 19 °C | 9 am | |
| 21 °C | 22 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 6:13 am
sunset 6:36 pm
HOURLY
sunset 6:36 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sose, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.3 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 94 % | 13 °C | 91 % | 5% | 51% | 15% | 81% | |
| 1 AM
6 PM
| rain showers | 14 °C 15 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1016 hPa | 95 % | 13 °C | 48 % | 4% | 8% | 8% | 39% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.6 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 96 % | 13 °C | 89 % | 0% | 32% | 40% | 78% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1016 hPa | 96 % | 13 °C | 98 % | 0% | 83% | 34% | 78% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1015 hPa | 95 % | 13 °C | 87 % | 0% | 0% | 27% | 85% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1016 hPa | 94 % | 12 °C | 91 % | 0% | 20% | 15% | 89% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1016 hPa | 94 % | 12 °C | 89 % | 3% | 83% | 9% | 28% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1017 hPa | 94 % | 13 °C | 99 % | 9% | 99% | 11% | 3% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1018 hPa | 89 % | 14 °C | 100 % | 0% | 99% | 23% | 2% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1018 hPa | 82 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1018 hPa | 80 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 9% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 79 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 8% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 21 °C 22 °C |
2.6 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1016 hPa | 68 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 8% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
4.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1015 hPa | 78 % | 14 °C | 93 % | 0% | 61% | 42% | 73% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 83 % | 15 °C | 98 % | 0% | 14% | 18% | 98% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 20 °C 21 °C |
2.1 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1013 hPa | 74 % | 15 °C | 98 % | 0% | 86% | 3% | 80% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1013 hPa | 80 % | 14 °C | 97 % | 0% | 69% | 8% | 93% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1013 hPa | 80 % | 14 °C | 93 % | 0% | 13% | 7% | 91% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1013 hPa | 82 % | 15 °C | 97 % | 0% | 10% | 0% | 97% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1014 hPa | 90 % | 15 °C | 96 % | 0% | 18% | 2% | 96% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 91 % | 14 °C | 78 % | 0% | 10% | 3% | 75% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1016 hPa | 92 % | 14 °C | 65 % | 0% | 10% | 0% | 61% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 92 % | 14 °C | 93 % | 0% | 8% | 1% | 92% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 93 % | 13 °C | 65 % | 0% | 9% | 3% | 60% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1017 hPa | 93 % | 13 °C | 37 % | 0% | 6% | 6% | 28% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1016 hPa | 93 % | 13 °C | 35 % | 6% | 23% | 9% | 9% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1016 hPa | 94 % | 13 °C | 48 % | 12% | 35% | 2% | 17% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1015 hPa | 97 % | 13 °C | 48 % | 28% | 37% | 0% | 16% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1015 hPa | 99 % | 13 °C | 72 % | 57% | 69% | 2% | 8% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1016 hPa | 99 % | 12 °C | 99 % | 99% | 98% | 5% | 9% | |
| 6 AM
11 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1017 hPa | 98 % | 12 °C | 99 % | 98% | 99% | 8% | 13% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain | 13 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 99 % | 12 °C | 98 % | 93% | 97% | 21% | 2% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1018 hPa | 92 % | 14 °C | 35 % | 0% | 32% | 8% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 19 °C |
1.5 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1018 hPa | 84 % | 14 °C | 27 % | 0% | 23% | 7% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 21 °C |
2.2 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1013 hPa | 73 % | 15 °C | 68 % | 0% | 13% | 7% | 60% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1016 hPa | 91 % | 14 °C | 38 % | 0% | 1% | 10% | 30% | |
Sose, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 5.6333; 37.8667
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 1993 m
The administrative part:
- Southern Nations, Nationalities, and People's Region, Awasa
Something wrong, something missing?
Weather Sose, Ethiopia. Weather forecast Sose.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sose is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sose
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:13 am | 6:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:24 pm | 12:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:50 am | 6:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 7:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:59 am | 7:50 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 6:28 am | 05/17/2026 7:23 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |