Weather Nansebo today
| 17 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 5 pm | |
| 11 °C | 11 °C | 10 pm |
sunrise 6:10 am
sunset 6:31 pm
HOURLY
sunset 6:31 pm
Weather forecast Nansebo April 29, 2026
During the day later morning heavy rain showers, in the afternoon initially heavy rain showers, later cloudy. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 5.5 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nansebo, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1016 hPa | 97 % | 8 °C | 38 % | 0% | 21% | 21% | 2% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1016 hPa | 97 % | 8 °C | 41 % | 0% | 11% | 34% | 7% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1016 hPa | 96 % | 8 °C | 25 % | 1% | 8% | 21% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1017 hPa | 96 % | 9 °C | 21 % | 3% | 14% | 13% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain showers | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1018 hPa | 89 % | 10 °C | 22 % | 0% | 17% | 9% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1018 hPa | 78 % | 10 °C | 24 % | 0% | 14% | 11% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 68 % | 10 °C | 27 % | 0% | 12% | 18% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
0.7 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1017 hPa | 68 % | 11 °C | 71 % | 0% | 53% | 41% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
0.9 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1015 hPa | 69 % | 11 °C | 55 % | 0% | 32% | 39% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.9 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 72 % | 11 °C | 75 % | 0% | 41% | 56% | 3% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain showers | 18 °C 18 °C |
1.8 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1013 hPa | 67 % | 11 °C | 43 % | 0% | 24% | 21% | 7% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1014 hPa | 76 % | 11 °C | 74 % | 0% | 45% | 13% | 51% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1013 hPa | 75 % | 11 °C | 82 % | 0% | 14% | 15% | 77% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1013 hPa | 80 % | 11 °C | 89 % | 0% | 30% | 27% | 82% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain showers | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1014 hPa | 86 % | 11 °C | 45 % | 0% | 32% | 11% | 10% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1015 hPa | 93 % | 11 °C | 46 % | 0% | 18% | 19% | 28% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1016 hPa | 95 % | 11 °C | 67 % | 0% | 25% | 32% | 33% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1017 hPa | 96 % | 11 °C | 53 % | 0% | 23% | 13% | 29% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 97 % | 10 °C | 58 % | 0% | 11% | 27% | 36% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1018 hPa | 97 % | 9 °C | 50 % | 0% | 7% | 14% | 37% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1017 hPa | 97 % | 9 °C | 33 % | 0% | 12% | 7% | 19% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1017 hPa | 96 % | 9 °C | 65 % | 0% | 20% | 3% | 55% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1016 hPa | 96 % | 8 °C | 65 % | 0% | 21% | 12% | 49% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1016 hPa | 96 % | 8 °C | 96 % | 0% | 6% | 21% | 95% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1016 hPa | 96 % | 8 °C | 92 % | 0% | 10% | 10% | 90% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1016 hPa | 96 % | 7 °C | 27 % | 0% | 4% | 7% | 17% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1017 hPa | 96 % | 7 °C | 11 % | 0% | 4% | 0% | 7% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1018 hPa | 94 % | 8 °C | 9 % | 0% | 5% | 0% | 4% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1019 hPa | 88 % | 10 °C | 25 % | 0% | 22% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1019 hPa | 78 % | 10 °C | 44 % | 0% | 33% | 15% | 3% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1018 hPa | 70 % | 10 °C | 79 % | 0% | 19% | 18% | 71% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1017 hPa | 61 % | 10 °C | 68 % | 0% | 15% | 16% | 57% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
0.4 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1015 hPa | 58 % | 9 °C | 80 % | 0% | 13% | 21% | 72% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 18 °C 18 °C |
1.9 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1015 hPa | 62 % | 10 °C | 89 % | 0% | 29% | 39% | 81% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 81 % | 11 °C | 100 % | 0% | 61% | 60% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1015 hPa | 84 % | 12 °C | 100 % | 0% | 21% | 36% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1014 hPa | 78 % | 11 °C | 100 % | 0% | 35% | 12% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1015 hPa | 84 % | 11 °C | 100 % | 0% | 36% | 3% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1016 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 14% | 15% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1017 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 21% | 10% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northwest |
1018 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 15% | 11% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1019 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 16% | 19% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1019 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 9% | 15% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1019 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 48% | 7% | 100% | |
Nansebo, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 6.4833; 39.1000
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Nansebo, Ethiopia. Weather forecast Nansebo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nansebo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Nansebo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Nansebo
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 6:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:20 pm | 12:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 6:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:24 am | 7:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:58 am | 7:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:03 pm | 04/29/2026 4:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |