Weather Līgaba week
Weather forecast for Līgaba for this and next week.
Monday, May 18
24 / 15°C
| 0.7 mm | 19 km/h |
| 15 °C | 13 °C | 3 am | |
| 20 °C | 19 °C | 9 am | |
| 24 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 6:34 pm
HOURLY
sunset 6:34 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Līgaba, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1014 hPa | 47 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.4 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 41 % | 6 °C | 70 % | 0% | 0% | 0% | 70% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.3 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1011 hPa | 31 % | 6 °C | 46 % | 0% | 1% | 32% | 19% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-southeast |
1014 hPa | 41 % | 5 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1013 hPa | 53 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 21 °C 20 °C |
0.7 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1017 hPa | 45 % | 8 °C | 60 % | 0% | 0% | 37% | 35% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 22 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1012 hPa | 31 % | 6 °C | 35 % | 0% | 0% | 35% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1015 hPa | 46 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Līgaba, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 8.0833; 39.3333
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Līgaba, Ethiopia. Weather forecast Līgaba.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Līgaba is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Līgaba
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 6:34 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:19 pm | 12:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:41 am | 6:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:15 am | 7:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:49 am | 7:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 7:21 am | 05/18/2026 8:30 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |