Weather Korī week
Weather forecast for Korī for this and next week.
Saturday, May 2
18 / 8°C
| 0.2 mm | 10 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 3 am | |
| 14 °C | 13 °C | 9 am | |
| 18 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 9 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 6:35 pm
HOURLY
sunset 6:35 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Korī, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1018 hPa | 93 % | 6 °C | 28 % | 0% | 11% | 26% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1020 hPa | 66 % | 7 °C | 23 % | 0% | 11% | 16% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 40 % | 4 °C | 21 % | 0% | 4% | 20% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1019 hPa | 76 % | 6 °C | 25 % | 0% | 6% | 21% | 5% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1017 hPa | 87 % | 5 °C | 7 % | 0% | 3% | 5% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 15 °C 14 °C |
1.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1020 hPa | 58 % | 6 °C | 25 % | 0% | 14% | 16% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
4.6 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1014 hPa | 50 % | 7 °C | 80 % | 0% | 69% | 77% | 6% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 10 °C 9 °C |
1.5 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1020 hPa | 91 % | 8 °C | 27 % | 0% | 11% | 17% | 10% | |
Korī, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 9.2167; 38.9000
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Korī, Ethiopia. Weather forecast Korī.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Korī is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Korī
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 6:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:21 pm | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 6:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 7:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:54 am | 7:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 6:25 pm | 05/02/2026 6:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |