Weather K’onga today
Weather forecast K’onga April 28, 2026
During the day cloudy, later morning rain showers, in the evening initially rain showers, later heavy rain showers. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 15.5 mm. At night rain showers. The lowest temperature 14 °C. Total rainfall 2.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast K’onga, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.3 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1012 hPa | 91 % | 13 °C | 59 % | 0% | 7% | 3% | 54% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 20 °C 22 °C |
4.2 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1016 hPa | 79 % | 15 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 21 °C 23 °C |
1.5 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1010 hPa | 76 % | 17 °C | 58 % | 0% | 23% | 25% | 29% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain showers | 16 °C 17 °C |
9.5 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1013 hPa | 92 % | 14 °C | 64 % | 0% | 10% | 44% | 30% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain showers | 15 °C 16 °C |
2.3 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 94 % | 14 °C | 35 % | 0% | 16% | 14% | 18% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain showers | 19 °C 21 °C |
11.9 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1017 hPa | 80 % | 15 °C | 68 % | 0% | 41% | 5% | 43% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 21 °C 23 °C |
1.5 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1012 hPa | 79 % | 16 °C | 73 % | 0% | 25% | 30% | 54% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
2.3 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 92 % | 15 °C | 100 % | 0% | 14% | 22% | 100% | |
K’onga, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 6.1500; 38.2000
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 1874 m
The administrative part:
- Southern Nations, Nationalities, and People's Region, Awasa
Something wrong, something missing?
Weather K’onga, Ethiopia. Weather forecast K’onga.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for K’onga is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for K’onga
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information K’onga
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:14 am | 6:34 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:24 pm | 12:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 6:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:28 am | 7:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:03 am | 7:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:22 pm | 04/28/2026 3:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |