Weather Hitosa today
Weather forecast Hitosa April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 0.8 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 13 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hitosa, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1013 hPa | 68 % | 8 °C | 44 % | 0% | 5% | 10% | 36% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 20 °C 19 °C |
0.7 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1017 hPa | 51 % | 9 °C | 25 % | 0% | 14% | 17% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1011 hPa | 41 % | 9 °C | 28 % | 0% | 3% | 21% | 6% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 67 % | 9 °C | 64 % | 0% | 11% | 0% | 58% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 75 % | 9 °C | 37 % | 0% | 1% | 0% | 35% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 19 °C 18 °C |
1.2 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1018 hPa | 58 % | 10 °C | 33 % | 0% | 28% | 12% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1011 hPa | 40 % | 9 °C | 36 % | 0% | 7% | 33% | 2% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1015 hPa | 67 % | 10 °C | 29 % | 0% | 7% | 9% | 18% | |
Hitosa, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 8.0833; 39.2500
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Hitosa, Ethiopia. Weather forecast Hitosa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hitosa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Hitosa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Hitosa
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:20 pm | 12:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:46 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:56 am | 7:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:03 pm | 04/29/2026 4:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |