Weather Hāch’o long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Hāch’o for ten days.
Sunday, May 3
23 / 15°C
| 16.9 mm | 9 km/h |
| 16 °C | 15 °C | 3 am | |
| 19 °C | 19 °C | 9 am | |
| 23 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 6:08 am
sunset 6:38 pm
HOURLY
sunset 6:38 pm
|
|
|
|
Weather forecast Hāch’o, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 0.2 m/s1 km/h north |
1015 hPa | 56 % | 7 °C | 16 % | 0% | 3% | 13% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 19 °C 18 °C |
1.1 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 48 % | 8 °C | 47 % | 0% | 10% | 44% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 23 °C 22 °C |
2.8 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1013 hPa | 39 % | 8 °C | 32 % | 0% | 11% | 29% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain showers | 15 °C 15 °C |
12.8 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1018 hPa | 77 % | 10 °C | 59 % | 0% | 15% | 35% | 36% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h east-southeast |
1017 hPa | 95 % | 11 °C | 14 % | 0% | 5% | 6% | 7% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1019 hPa | 60 % | 10 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 23 °C 22 °C |
1.4 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1013 hPa | 36 % | 6 °C | 17 % | 0% | 0% | 14% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain showers | 16 °C 16 °C |
0.8 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1017 hPa | 70 % | 10 °C | 40 % | 0% | 11% | 30% | 18% | |
Hāch’o, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 9.8667; 38.4333
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Hāch’o, Ethiopia. Weather forecast Hāch’o.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hāch’o is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Hāch’o
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 6:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 12:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 7 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:55 am | 7:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 7:17 pm | 05/03/2026 7:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |