Weather Gedeb today
| 20 °C | 22 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 22 °C | 24 °C | 5 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 10 pm |
sunrise 6:14 am
sunset 6:34 pm
HOURLY
sunset 6:34 pm
Weather forecast Gedeb April 29, 2026
During the day cloudy, later morning heavy rain, in the evening initially heavy rain, later rain. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 20.6 mm. At night cloudy. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gedeb, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| fog | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1017 hPa | 99 % | 14 °C | 82 % | 32% | 39% | 7% | 71% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1017 hPa | 97 % | 14 °C | 51 % | 3% | 37% | 21% | 2% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1016 hPa | 99 % | 14 °C | 26 % | 8% | 21% | 6% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1015 hPa | 99 % | 15 °C | 35 % | 6% | 31% | 7% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1015 hPa | 99 % | 14 °C | 74 % | 9% | 38% | 9% | 57% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1015 hPa | 99 % | 15 °C | 95 % | 10% | 18% | 3% | 92% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1016 hPa | 98 % | 14 °C | 70 % | 10% | 20% | 5% | 63% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1017 hPa | 97 % | 15 °C | 90 % | 0% | 3% | 6% | 90% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1017 hPa | 89 % | 16 °C | 79 % | 0% | 13% | 12% | 75% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 21 °C 23 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1017 hPa | 79 % | 17 °C | 36 % | 0% | 10% | 17% | 15% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
9.4 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1017 hPa | 75 % | 17 °C | 96 % | 0% | 94% | 95% | 7% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
2.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1018 hPa | 88 % | 17 °C | 99 % | 0% | 44% | 77% | 95% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1017 hPa | 83 % | 17 °C | 89 % | 0% | 33% | 25% | 78% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain | 21 °C 23 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1015 hPa | 82 % | 18 °C | 98 % | 0% | 88% | 62% | 78% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain | 24 °C 26 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1013 hPa | 63 % | 16 °C | 98 % | 0% | 16% | 11% | 97% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 23 °C 25 °C |
1.1 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1012 hPa | 67 % | 16 °C | 100 % | 0% | 21% | 11% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1012 hPa | 79 % | 17 °C | 99 % | 0% | 43% | 13% | 99% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 22 °C 24 °C |
0.7 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1012 hPa | 76 % | 17 °C | 99 % | 0% | 0% | 15% | 99% | |
| 6 PM
11 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
3.6 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1013 hPa | 86 % | 17 °C | 96 % | 0% | 31% | 46% | 93% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1015 hPa | 97 % | 17 °C | 99 % | 0% | 25% | 43% | 99% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 96 % | 17 °C | 92 % | 0% | 37% | 14% | 85% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 97 % | 16 °C | 84 % | 0% | 15% | 22% | 78% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 3% | 1% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| rain showers | 16 °C 17 °C |
0.9 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 97 % | 15 °C | 96 % | 0% | 6% | 2% | 96% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.1 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1017 hPa | 97 % | 15 °C | 100 % | 0% | 16% | 59% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1017 hPa | 99 % | 15 °C | 100 % | 0% | 53% | 25% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.4 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1016 hPa | 99 % | 15 °C | 93 % | 0% | 46% | 42% | 85% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1016 hPa | 99 % | 14 °C | 53 % | 15% | 30% | 23% | 11% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1016 hPa | 99 % | 15 °C | 83 % | 18% | 73% | 16% | 18% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1017 hPa | 99 % | 14 °C | 78 % | 2% | 25% | 10% | 68% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1017 hPa | 99 % | 14 °C | 15 % | 1% | 10% | 3% | 3% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1017 hPa | 99 % | 15 °C | 19 % | 13% | 18% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1018 hPa | 94 % | 17 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 1% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 20 °C 22 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1018 hPa | 86 % | 17 °C | 36 % | 0% | 14% | 24% | 2% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
1.9 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1018 hPa | 76 % | 17 °C | 96 % | 0% | 90% | 29% | 35% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain | 21 °C 23 °C |
1.8 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1017 hPa | 77 % | 17 °C | 96 % | 0% | 88% | 89% | 39% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 21 °C 23 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1016 hPa | 82 % | 18 °C | 97 % | 0% | 65% | 44% | 89% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain showers | 22 °C 25 °C |
6.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1015 hPa | 80 % | 18 °C | 85 % | 0% | 25% | 27% | 76% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain showers | 21 °C 23 °C |
1.6 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 83 % | 18 °C | 81 % | 0% | 14% | 29% | 75% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 21 °C 23 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1013 hPa | 80 % | 17 °C | 91 % | 0% | 12% | 21% | 87% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
2.6 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1012 hPa | 75 % | 17 °C | 95 % | 0% | 30% | 23% | 92% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 87 % | 18 °C | 100 % | 0% | 22% | 25% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1015 hPa | 91 % | 17 °C | 100 % | 0% | 16% | 28% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1015 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 0% | 8% | 18% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1017 hPa | 97 % | 17 °C | 100 % | 0% | 21% | 24% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 27% | 71% | 23% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1018 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 18% | 18% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1018 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 58% | 43% | 100% | |
Gedeb, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 5.9167; 38.2500
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 2249 m
The administrative part:
- Southern Nations, Nationalities, and People's Region, Awasa
Something wrong, something missing?
Weather Gedeb, Ethiopia. Weather forecast Gedeb.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gedeb is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Gedeb
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Gedeb
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:14 am | 6:34 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:24 pm | 12:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 6:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:28 am | 7:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:03 am | 7:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:06 pm | 04/29/2026 4:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |