Weather Dalo Galalo today
| 15 °C | 15 °C | 9 am | |
| 20 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 6:32 pm
HOURLY
sunset 6:32 pm
Weather forecast Dalo Galalo April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 1.0 mm. At night cloudy. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dalo Galalo, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1018 hPa | 88 % | 8 °C | 64 % | 0% | 39% | 11% | 43% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1017 hPa | 88 % | 8 °C | 82 % | 0% | 45% | 0% | 75% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1017 hPa | 90 % | 8 °C | 93 % | 2% | 41% | 0% | 82% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1016 hPa | 92 % | 8 °C | 90 % | 19% | 44% | 0% | 81% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1017 hPa | 94 % | 8 °C | 59 % | 39% | 55% | 0% | 10% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1017 hPa | 96 % | 8 °C | 57 % | 54% | 57% | 1% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1017 hPa | 97 % | 7 °C | 61 % | 60% | 61% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1018 hPa | 95 % | 7 °C | 37 % | 23% | 36% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1019 hPa | 84 % | 9 °C | 25 % | 0% | 0% | 3% | 22% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1018 hPa | 72 % | 10 °C | 14 % | 0% | 2% | 7% | 5% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1017 hPa | 56 % | 8 °C | 38 % | 0% | 4% | 32% | 6% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1016 hPa | 48 % | 7 °C | 39 % | 0% | 8% | 35% | 5% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1014 hPa | 45 % | 7 °C | 26 % | 0% | 1% | 25% | 1% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1012 hPa | 46 % | 8 °C | 31 % | 0% | 2% | 28% | 2% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1011 hPa | 48 % | 8 °C | 28 % | 0% | 6% | 25% | 4% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1010 hPa | 47 % | 8 °C | 28 % | 0% | 0% | 14% | 16% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain showers | 19 °C 18 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1010 hPa | 51 % | 8 °C | 53 % | 0% | 0% | 21% | 39% | |
| 5 PM
10 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1011 hPa | 66 % | 10 °C | 73 % | 0% | 10% | 26% | 61% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1013 hPa | 82 % | 11 °C | 77 % | 0% | 18% | 21% | 66% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1015 hPa | 93 % | 11 °C | 87 % | 0% | 20% | 9% | 83% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1016 hPa | 91 % | 10 °C | 94 % | 0% | 16% | 8% | 93% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1017 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 24% | 4% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1018 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 34% | 8% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1018 hPa | 92 % | 10 °C | 98 % | 0% | 26% | 14% | 97% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1018 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 99% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1017 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 48% | 23% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1017 hPa | 96 % | 10 °C | 86 % | 2% | 41% | 1% | 84% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 96 % | 9 °C | 14 % | 5% | 13% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 96 % | 9 °C | 29 % | 14% | 28% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1017 hPa | 94 % | 8 °C | 46 % | 17% | 45% | 1% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1018 hPa | 95 % | 8 °C | 52 % | 23% | 50% | 1% | 1% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1018 hPa | 94 % | 9 °C | 51 % | 9% | 49% | 0% | 4% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1019 hPa | 87 % | 10 °C | 21 % | 1% | 20% | 0% | 2% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1018 hPa | 75 % | 10 °C | 27 % | 1% | 21% | 12% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| rain showers | 16 °C 15 °C |
0.3 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1018 hPa | 65 % | 9 °C | 38 % | 0% | 21% | 25% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1017 hPa | 67 % | 10 °C | 68 % | 0% | 42% | 42% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1016 hPa | 64 % | 10 °C | 71 % | 0% | 42% | 56% | 20% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain showers | 17 °C 17 °C |
3.6 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1015 hPa | 68 % | 11 °C | 79 % | 0% | 68% | 25% | 27% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.7 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1015 hPa | 77 % | 11 °C | 73 % | 0% | 12% | 37% | 54% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
4.4 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1014 hPa | 76 % | 12 °C | 90 % | 0% | 46% | 68% | 71% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.1 mm | 0.3 m/s1 km/h north |
1018 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 30% | 1% | 100% | |
Dalo Galalo, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 6.6167; 38.8167
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 2656 m
The administrative part:
- Southern Nations, Nationalities, and People's Region, Awasa
Something wrong, something missing?
Weather Dalo Galalo, Ethiopia. Weather forecast Dalo Galalo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dalo Galalo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Dalo Galalo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Dalo Galalo
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:22 pm | 12:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:59 am | 7:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:04 pm | 04/29/2026 4:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |