Weather CH’īTU today
Weather forecast CH’īTU April 29, 2026
During the day clear, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later heavy rain showers, in the evening initially heavy rain showers, later rain. The highest temperature 25 °C. Total rainfall 10.5 mm. At night cloudy. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast CH’īTU, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 91 % | 12 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 19 °C 20 °C |
0.9 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 67 % | 12 °C | 6 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 25 °C 25 °C |
7.1 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1009 hPa | 38 % | 9 °C | 72 % | 0% | 0% | 21% | 64% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 16 °C 18 °C |
2.5 mm | 0.2 m/s1 km/h east |
1018 hPa | 94 % | 14 °C | 100 % | 0% | 4% | 81% | 97% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southeast |
1017 hPa | 96 % | 13 °C | 78 % | 0% | 21% | 11% | 71% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 19 °C 20 °C |
0.8 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1018 hPa | 70 % | 13 °C | 10 % | 0% | 8% | 2% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 23 °C 23 °C |
3.1 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1011 hPa | 53 % | 12 °C | 95 % | 0% | 5% | 43% | 91% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 94 % | 14 °C | 67 % | 0% | 5% | 57% | 21% | |
CH’īTU, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 8.9333; 37.8167
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather CH’īTU, Ethiopia. Weather forecast CH’īTU.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for CH’īTU is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for CH’īTU
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information CH’īTU
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:13 am | 6:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 12:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:51 am | 7:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:26 am | 7:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 7:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:09 pm | 04/29/2026 4:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |