Weather Whitburn, Scotland tomorrow
Weather forecast Whitburn, Scotland April 29, 2026
During the day morning clear, later morning overcast, in the afternoon cloudy. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 0.5 mm. At night overcast. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Whitburn, Scotland, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1024 hPa | 98 % | 7 °C | 3 % | 0% | 1% | 2% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.1 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1023 hPa | 99 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1022 hPa | 76 % | 10 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1020 hPa | 68 % | 10 °C | 71 % | 0% | 53% | 63% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1022 hPa | 85 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 53% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1022 hPa | 85 % | 3 °C | 49 % | 0% | 49% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1022 hPa | 67 % | 4 °C | 27 % | 0% | 27% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1020 hPa | 73 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Whitburn, Scotland, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.8667; -3.6833
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 10 460
Altitude: 173 m
The administrative part:
- Scotland, Edinburgh
- West Lothian, Livingston
Something wrong, something missing?
Weather Whitburn, Scotland, England. Weather forecast Whitburn, Scotland.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Whitburn, Scotland is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Whitburn, Scotland
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:35 am | 8:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 15:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 9:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:53 am | 10:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:26 am | 12:03 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:20 pm | 04/29/2026 4:39 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |