Weather Thankerton today
Weather forecast Thankerton April 28, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning overcast, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 16 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Thankerton, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h southwest |
1029 hPa | 94 % | 6 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1030 hPa | 99 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1029 hPa | 63 % | 8 °C | 62 % | 0% | 50% | 0% | 25% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1028 hPa | 70 % | 7 °C | 11 % | 0% | 3% | 0% | 8% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1030 hPa | 97 % | 4 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1030 hPa | 99 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1029 hPa | 72 % | 8 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1028 hPa | 69 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thankerton, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.6263; -3.6329
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 510
Altitude: 207 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Thankerton, England. Weather forecast Thankerton.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Thankerton is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Thankerton
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Thankerton
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:38 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 15:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 9:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:58 am | 10:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:37 am | 11:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:59 pm | 04/28/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |