Weather Tenterden week
Weather forecast for Tenterden for this and next week.
Friday, May 1
18 / 11°C
| 0.3 mm | 11 km/h |
| 11 °C | 9 °C | 6 am | |
| 12 °C | 10 °C | 7 am | |
| 18 °C | 17 °C | 1 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 7 pm |
sunrise 5:30 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tenterden, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-southeast |
1021 hPa | 52 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-southeast |
1020 hPa | 50 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-southeast |
1020 hPa | 50 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-southeast |
1020 hPa | 52 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-southeast |
1020 hPa | 54 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-southeast |
1019 hPa | 56 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1019 hPa | 58 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-southeast |
1019 hPa | 58 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1019 hPa | 54 % | 8 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1018 hPa | 85 % | 13 °C | 99 % | 0% | 11% | 10% | 99% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1018 hPa | 85 % | 8 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1017 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 89% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
1.7 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1015 hPa | 66 % | 10 °C | 83 % | 0% | 0% | 2% | 83% | |
| 7 PM
2 PM
| heavy rain showers | 16 °C 16 °C |
13.4 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1011 hPa | 76 % | 12 °C | 76 % | 0% | 4% | 59% | 43% | |
Tenterden, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 51.0685; 0.6878
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tenterden, England. Weather forecast Tenterden.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tenterden is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tenterden
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:54 pm | 14:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:04 am | 9:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:05 am | 10:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:25 pm | 05/01/2026 4:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |