Weather Summerston the day after tomorrow
Weather forecast Summerston May 1, 2026
From morning untill noon overcast, later morning rain showers. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 2.2 mm. At night rain. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 1.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Summerston, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1021 hPa | 84 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1021 hPa | 84 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1021 hPa | 85 % | 5 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1020 hPa | 86 % | 4 °C | 96 % | 0% | 0% | 72% | 91% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 84 % | 4 °C | 91 % | 0% | 0% | 49% | 82% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 87 % | 4 °C | 70 % | 0% | 0% | 7% | 69% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 90 % | 4 °C | 85 % | 0% | 0% | 70% | 82% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 86 % | 4 °C | 76 % | 0% | 0% | 25% | 73% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1020 hPa | 83 % | 5 °C | 82 % | 0% | 0% | 45% | 75% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1020 hPa | 75 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 87% | 93% | |
| 10 AM
5 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1020 hPa | 63 % | 5 °C | 97 % | 0% | 0% | 92% | 75% | |
| 11 AM
6 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1020 hPa | 68 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 96% | |
| 12 PM
7 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1019 hPa | 70 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 93% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1019 hPa | 69 % | 7 °C | 28 % | 0% | 1% | 4% | 25% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1018 hPa | 60 % | 8 °C | 86 % | 0% | 4% | 71% | 80% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 56 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 98% | 100% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 17 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 60 % | 9 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1016 hPa | 65 % | 9 °C | 100 % | 0% | 31% | 89% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1016 hPa | 75 % | 10 °C | 100 % | 0% | 30% | 95% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1016 hPa | 78 % | 10 °C | 96 % | 0% | 84% | 76% | 80% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
1.8 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1012 hPa | 93 % | 8 °C | 96 % | 0% | 25% | 25% | 93% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.6 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 97 % | 8 °C | 99 % | 0% | 96% | 68% | 53% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1009 hPa | 70 % | 8 °C | 98 % | 0% | 78% | 28% | 88% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1012 hPa | 62 % | 4 °C | 32 % | 0% | 21% | 15% | 0% | |
Summerston, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.9000; -4.2917
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Summerston, England. Weather forecast Summerston.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Summerston is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Summerston
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 8:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 15:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 9:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:48 am | 10:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:13 am | 12:23 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:03 pm | 05/01/2026 4:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |