Weather Staincross tomorrow
| 9 °C | 7 °C | 9 am | |
| 10 °C | 8 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 9 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:03 am
sunset 9:02 pm
HOURLY
sunset 9:02 pm
Weather forecast Staincross May 16, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon overcast. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 0.6 mm. At night cloudy. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Staincross, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1007 hPa | 79 % | 2 °C | 27 % | 0% | 2% | 27% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1007 hPa | 82 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1007 hPa | 85 % | 2 °C | 2 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1006 hPa | 86 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1006 hPa | 87 % | 2 °C | 21 % | 0% | 8% | 20% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1006 hPa | 88 % | 2 °C | 19 % | 0% | 14% | 17% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west |
1006 hPa | 88 % | 2 °C | 7 % | 0% | 6% | 2% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1006 hPa | 80 % | 3 °C | 7 % | 0% | 4% | 3% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1006 hPa | 74 % | 3 °C | 18 % | 0% | 10% | 10% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1006 hPa | 65 % | 2 °C | 44 % | 0% | 14% | 35% | 7% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1006 hPa | 57 % | 2 °C | 61 % | 0% | 42% | 36% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1006 hPa | 53 % | 1 °C | 99 % | 0% | 99% | 78% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1006 hPa | 55 % | 1 °C | 64 % | 0% | 59% | 40% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-southwest |
1006 hPa | 51 % | 1 °C | 99 % | 0% | 99% | 74% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-southwest |
1006 hPa | 51 % | 1 °C | 79 % | 0% | 78% | 55% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1006 hPa | 49 % | 1 °C | 93 % | 0% | 91% | 39% | 1% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1006 hPa | 52 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 78% | 32% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1006 hPa | 55 % | 3 °C | 100 % | 0% | 96% | 94% | 15% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1006 hPa | 62 % | 4 °C | 100 % | 0% | 82% | 100% | 57% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1006 hPa | 69 % | 5 °C | 100 % | 0% | 33% | 100% | 89% | |
| 8 PM
3 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1006 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 92% | 100% | 95% | |
| 9 PM
4 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1006 hPa | 83 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 80% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1006 hPa | 86 % | 7 °C | 100 % | 0% | 96% | 99% | 99% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1006 hPa | 87 % | 7 °C | 99 % | 0% | 3% | 99% | 54% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1006 hPa | 90 % | 7 °C | 98 % | 0% | 38% | 98% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1006 hPa | 92 % | 7 °C | 33 % | 0% | 14% | 28% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1006 hPa | 92 % | 7 °C | 76 % | 0% | 35% | 38% | 50% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1006 hPa | 90 % | 7 °C | 95 % | 0% | 35% | 68% | 77% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1006 hPa | 90 % | 7 °C | 93 % | 2% | 33% | 39% | 84% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1006 hPa | 88 % | 6 °C | 71 % | 4% | 12% | 3% | 66% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1006 hPa | 89 % | 6 °C | 65 % | 5% | 13% | 3% | 58% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1007 hPa | 85 % | 6 °C | 57 % | 0% | 7% | 1% | 53% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1007 hPa | 78 % | 6 °C | 56 % | 0% | 14% | 0% | 48% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1008 hPa | 66 % | 5 °C | 59 % | 0% | 19% | 6% | 47% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1008 hPa | 61 % | 4 °C | 72 % | 0% | 31% | 10% | 57% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1008 hPa | 57 % | 3 °C | 62 % | 0% | 24% | 28% | 46% | |
| 12 PM
7 AM
| light rain showers | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1008 hPa | 53 % | 3 °C | 62 % | 0% | 9% | 37% | 43% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain showers | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1009 hPa | 50 % | 3 °C | 71 % | 0% | 19% | 54% | 43% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-southwest |
1008 hPa | 51 % | 3 °C | 85 % | 0% | 14% | 62% | 74% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1008 hPa | 52 % | 4 °C | 88 % | 0% | 5% | 71% | 81% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1008 hPa | 51 % | 4 °C | 44 % | 0% | 5% | 35% | 31% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1008 hPa | 49 % | 3 °C | 10 % | 0% | 5% | 4% | 1% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1008 hPa | 50 % | 3 °C | 9 % | 0% | 2% | 6% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1007 hPa | 50 % | 2 °C | 31 % | 0% | 18% | 26% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1008 hPa | 56 % | 3 °C | 36 % | 0% | 20% | 28% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1008 hPa | 68 % | 4 °C | 18 % | 0% | 2% | 17% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1008 hPa | 74 % | 4 °C | 29 % | 0% | 0% | 7% | 24% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1008 hPa | 78 % | 4 °C | 93 % | 0% | 0% | 35% | 92% | |
Staincross, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 53.5941; -1.5115
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Staincross, England. Weather forecast Staincross.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Staincross is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Staincross
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:03 am | 9:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 15:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:17 am | 9:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:14 am | 10:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:12 am | 05/16/2026 9:26 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |