Weather Shieldhall weekend
Weather forecast for Shieldhall for this and next weekend.
Friday, May 1
17 / 9°C
| 0.0 mm | 7 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 1 am | |
| 7 °C | 6 °C | 7 am | |
| 17 °C | 17 °C | 1 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 7 pm |
sunrise 5:33 am
sunset 8:56 pm
HOURLY
sunset 8:56 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Shieldhall, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1032 hPa | 90 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1033 hPa | 97 % | 6 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1033 hPa | 67 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1031 hPa | 63 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Shieldhall, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.8677; -4.3462
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Shieldhall, England. Weather forecast Shieldhall.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Shieldhall is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Shieldhall
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 8:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 15:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 9:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:49 am | 10:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:14 am | 12:22 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:03 pm | 05/01/2026 4:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |