Weather Shawlands weekend
Weather forecast for Shawlands for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning rain, later morning light rain, in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy. Sunday during the day morning partly cloudy, later morning overcast.
Friday, May 1
19 / 5°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 9 am | |
| 15 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:33 am
sunset 8:56 pm
HOURLY
sunset 8:56 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Shawlands, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1022 hPa | 85 % | 6 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1021 hPa | 86 % | 5 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1021 hPa | 87 % | 5 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1021 hPa | 88 % | 4 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 90 % | 4 °C | 79 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 91 % | 4 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1020 hPa | 93 % | 3 °C | 77 % | 0% | 0% | 2% | 76% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 88 % | 4 °C | 73 % | 0% | 0% | 30% | 69% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1020 hPa | 84 % | 5 °C | 60 % | 0% | 0% | 53% | 32% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1020 hPa | 75 % | 6 °C | 72 % | 0% | 0% | 68% | 18% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 65 % | 5 °C | 25 % | 0% | 0% | 13% | 16% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1019 hPa | 58 % | 6 °C | 68 % | 0% | 0% | 43% | 46% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1019 hPa | 56 % | 6 °C | 74 % | 0% | 0% | 64% | 25% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1018 hPa | 54 % | 7 °C | 91 % | 0% | 0% | 56% | 85% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1018 hPa | 53 % | 8 °C | 96 % | 0% | 1% | 46% | 96% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1017 hPa | 50 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 70% | 100% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1016 hPa | 51 % | 8 °C | 99 % | 0% | 3% | 57% | 99% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1016 hPa | 56 % | 8 °C | 98 % | 0% | 19% | 65% | 97% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1015 hPa | 58 % | 9 °C | 100 % | 0% | 28% | 75% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1015 hPa | 64 % | 9 °C | 99 % | 0% | 30% | 91% | 94% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1016 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1016 hPa | 72 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 88% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1016 hPa | 74 % | 8 °C | 100 % | 0% | 96% | 81% | 97% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1016 hPa | 80 % | 8 °C | 96 % | 0% | 39% | 1% | 95% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1016 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 53% | 0% | 99% | |
| 1 AM
8 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
1.8 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 90 % | 8 °C | 100 % | 0% | 30% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.6 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 97 % | 8 °C | 99 % | 0% | 96% | 68% | 53% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1009 hPa | 70 % | 8 °C | 98 % | 0% | 78% | 28% | 88% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1012 hPa | 62 % | 4 °C | 32 % | 0% | 21% | 15% | 0% | |
Shawlands, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.8291; -4.2829
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Shawlands, England. Weather forecast Shawlands.
Shawlands - weather nearby - bigger cities
Shawlands - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Shawlands is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Shawlands
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 8:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 15:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 9:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:49 am | 10:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:14 am | 12:21 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:03 pm | 05/01/2026 4:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |