Weather Redding tomorrow
Weather forecast Redding April 29, 2026
During the day morning fog, later morning partly cloudy, in the afternoon clear. The highest temperature 14 °C. At night clear. The lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Redding, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1032 hPa | 93 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1032 hPa | 95 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1032 hPa | 97 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1032 hPa | 99 % | 2 °C | 57 % | 54% | 57% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1032 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1032 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1032 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 99% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1032 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| fog | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1032 hPa | 97 % | 4 °C | 98 % | 99% | 98% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1032 hPa | 87 % | 5 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1032 hPa | 78 % | 5 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1031 hPa | 69 % | 5 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1031 hPa | 60 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1031 hPa | 57 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1031 hPa | 58 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1030 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1030 hPa | 61 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1029 hPa | 61 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1029 hPa | 62 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1029 hPa | 67 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1030 hPa | 95 % | 4 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1028 hPa | 95 % | 4 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1025 hPa | 67 % | 7 °C | 54 % | 0% | 24% | 0% | 38% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1020 hPa | 70 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Redding, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.9886; -3.7323
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Redding, England. Weather forecast Redding.
Redding - weather nearby - bigger cities
Redding - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Redding is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Redding
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:35 am | 8:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 15:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 9:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:52 am | 10:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:24 am | 12:07 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:20 pm | 04/29/2026 4:39 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |