Weather Plean week
Weather forecast for Plean for this and next week.
Friday, May 1
15 / 3°C
| 0.0 mm | 7 km/h |
| 6 °C | 4 °C | 1 am | |
| 6 °C | 5 °C | 7 am | |
| 11 °C | 10 °C | 1 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 7 pm |
sunrise 5:31 am
sunset 8:55 pm
HOURLY
sunset 8:55 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Plean, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1032 hPa | 95 % | 4 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1033 hPa | 91 % | 5 °C | 73 % | 0% | 73% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1033 hPa | 72 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1032 hPa | 73 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1034 hPa | 98 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1034 hPa | 98 % | 4 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
Plean, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 56.0652; -3.8760
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Plean, England. Weather forecast Plean.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Plean is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Plean
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:31 am | 8:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 15:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:45 am | 9:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:45 am | 10:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:06 am | 12:27 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:02 pm | 05/01/2026 4:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |