Weather Penllergaer weekend
Weather forecast for Penllergaer for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day cloudy, later morning rain, in the afternoon initially rain, later light rain showers. Sunday during the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later rain.
Friday, May 15
12 / 7°C
| 0.2 mm | 26 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Penllergaer, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northwest |
1009 hPa | 54 % | 3 °C | 36 % | 0% | 11% | 33% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northwest |
1009 hPa | 55 % | 3 °C | 34 % | 0% | 13% | 29% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain showers | 12 °C 9 °C |
0.1 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northwest |
1009 hPa | 53 % | 2 °C | 35 % | 0% | 20% | 28% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| light rain showers | 12 °C 9 °C |
0.1 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northwest |
1009 hPa | 56 % | 3 °C | 47 % | 0% | 33% | 27% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northwest |
1009 hPa | 57 % | 3 °C | 32 % | 0% | 18% | 24% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1009 hPa | 54 % | 2 °C | 46 % | 0% | 27% | 33% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northwest |
1009 hPa | 55 % | 2 °C | 16 % | 0% | 10% | 11% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1009 hPa | 56 % | 2 °C | 21 % | 0% | 13% | 8% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1009 hPa | 62 % | 3 °C | 14 % | 0% | 7% | 7% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1010 hPa | 70 % | 3 °C | 12 % | 0% | 9% | 3% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1010 hPa | 76 % | 3 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1010 hPa | 81 % | 3 °C | 10 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1010 hPa | 82 % | 3 °C | 6 % | 0% | 3% | 2% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 83 % | 3 °C | 14 % | 0% | 0% | 9% | 10% | |
| 2 AM
9 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1009 hPa | 83 % | 3 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 1% | |
| 3 AM
10 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1009 hPa | 83 % | 3 °C | 19 % | 0% | 8% | 18% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1009 hPa | 83 % | 3 °C | 26 % | 0% | 5% | 25% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1008 hPa | 83 % | 3 °C | 89 % | 0% | 16% | 88% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1008 hPa | 82 % | 4 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1008 hPa | 82 % | 5 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1008 hPa | 82 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1008 hPa | 82 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1008 hPa | 79 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 1% | |
| 11 AM
6 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.6 mm | 4.9 m/s18 km/h southwest |
1008 hPa | 77 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 91% | |
| 12 PM
7 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
1008 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 98% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h west-southwest |
1008 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 0% | 53% | 100% | 99% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1008 hPa | 83 % | 8 °C | 100 % | 0% | 22% | 100% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 6.7 m/s24 km/h west-southwest |
1008 hPa | 75 % | 8 °C | 100 % | 0% | 45% | 100% | 100% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1007 hPa | 73 % | 7 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1007 hPa | 73 % | 7 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.5 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1007 hPa | 77 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.7 mm | 6.5 m/s23 km/h southwest |
1007 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h southwest |
1006 hPa | 92 % | 9 °C | 85 % | 0% | 68% | 60% | 10% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west-southwest |
1007 hPa | 94 % | 9 °C | 57 % | 0% | 41% | 25% | 5% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h west |
1007 hPa | 95 % | 9 °C | 78 % | 0% | 47% | 16% | 50% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h west-northwest |
1008 hPa | 94 % | 8 °C | 69 % | 0% | 39% | 20% | 41% | |
Penllergaer, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 51.6715; -4.0069
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Penllergaer, England. Weather forecast Penllergaer.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Penllergaer is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Penllergaer
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 9:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 15:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:40 am | 9:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:45 am | 10:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:19 am | 12:10 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:10 am | 05/15/2026 7:50 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |