Weather Overtown today
Weather forecast Overtown April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon cloudy. The highest temperature 17 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Overtown, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1028 hPa | 97 % | 7 °C | 71 % | 0% | 71% | 0% | 7% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1028 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1027 hPa | 71 % | 10 °C | 74 % | 0% | 74% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1027 hPa | 75 % | 9 °C | 60 % | 0% | 3% | 0% | 59% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1028 hPa | 93 % | 6 °C | 21 % | 0% | 4% | 0% | 18% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1028 hPa | 94 % | 6 °C | 58 % | 0% | 1% | 0% | 57% | |
Overtown, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.7572; -3.9165
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 2 110
Altitude: 126 m
The administrative part:
- Scotland, Edinburgh
- North Lanarkshire, Motherwell
Something wrong, something missing?
Weather Overtown, England. Weather forecast Overtown.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Overtown is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Overtown
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Overtown
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 15:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 9:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 10:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:29 am | 12:02 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:21 pm | 04/29/2026 4:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |