Weather Moodiesburn long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Moodiesburn for ten days.
Sunday, May 3
10 / 6°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Moodiesburn, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1015 hPa | 86 % | 4 °C | 24 % | 0% | 24% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 90 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1017 hPa | 53 % | 1 °C | 99 % | 0% | 14% | 0% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1016 hPa | 61 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 60% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1017 hPa | 87 % | 3 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1018 hPa | 87 % | 4 °C | 20 % | 0% | 18% | 2% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1018 hPa | 62 % | 4 °C | 76 % | 0% | 75% | 32% | 1% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1017 hPa | 53 % | 2 °C | 57 % | 0% | 56% | 2% | 0% | |
Moodiesburn, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.9150; -4.0833
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 6 900
Altitude: 81 m
The administrative part:
- Scotland, Edinburgh
- North Lanarkshire, Motherwell
Something wrong, something missing?
Weather Moodiesburn, England. Weather forecast Moodiesburn.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Moodiesburn is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Moodiesburn
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:28 am | 8:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 15:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:42 am | 9:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:41 am | 10:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:51 am | 12:48 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 10:45 pm | 05/03/2026 5:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |