Weather Mollinburn today
Weather forecast Mollinburn April 29, 2026
During the day morning clear, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later light rain showers. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 1.2 mm. At night overcast. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mollinburn, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1024 hPa | 93 % | 8 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1023 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1022 hPa | 72 % | 10 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| light rain showers | 16 °C 16 °C |
0.8 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1020 hPa | 68 % | 10 °C | 21 % | 0% | 16% | 13% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1022 hPa | 89 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1022 hPa | 83 % | 3 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1022 hPa | 63 % | 4 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1020 hPa | 72 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Mollinburn, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.9167; -4.0333
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mollinburn, England. Weather forecast Mollinburn.
Mollinburn - weather nearby - bigger cities
Mollinburn - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mollinburn is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mollinburn
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mollinburn
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 15:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 9:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:54 am | 10:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:26 am | 12:06 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:21 pm | 04/29/2026 4:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |