Weather Law today
| 13 °C | 12 °C | 4 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 6 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 8 pm | |
| 7 °C | 5 °C | 10 pm |
sunrise 5:39 am
sunset 8:48 pm
HOURLY
sunset 8:48 pm
Weather forecast Law April 28, 2026
Afternoon in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 13 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Law, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1032 hPa | 80 % | 6 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1032 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1032 hPa | 74 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 2% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1032 hPa | 70 % | 6 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 21% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1031 hPa | 68 % | 6 °C | 99 % | 0% | 98% | 0% | 22% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1031 hPa | 65 % | 6 °C | 82 % | 0% | 79% | 0% | 8% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1031 hPa | 64 % | 6 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1031 hPa | 64 % | 6 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1031 hPa | 64 % | 6 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1031 hPa | 66 % | 6 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1031 hPa | 72 % | 6 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1031 hPa | 78 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1031 hPa | 81 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1032 hPa | 82 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1032 hPa | 87 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1032 hPa | 90 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1032 hPa | 92 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1032 hPa | 93 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1032 hPa | 94 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1032 hPa | 95 % | 3 °C | 7 % | 3% | 7% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1032 hPa | 97 % | 2 °C | 42 % | 0% | 42% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1032 hPa | 97 % | 2 °C | 57 % | 42% | 57% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1032 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 70% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1032 hPa | 94 % | 4 °C | 81 % | 0% | 81% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1032 hPa | 84 % | 4 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1032 hPa | 78 % | 5 °C | 38 % | 0% | 38% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1031 hPa | 70 % | 5 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1031 hPa | 64 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1031 hPa | 63 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1031 hPa | 59 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1030 hPa | 53 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1030 hPa | 54 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1029 hPa | 58 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1029 hPa | 62 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1029 hPa | 66 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1029 hPa | 70 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1029 hPa | 75 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1029 hPa | 79 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1030 hPa | 81 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Law, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.7500; -3.8833
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 3 250
Altitude: 170 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Law, England. Weather forecast Law.
Law - weather nearby - bigger cities
Law - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Law is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Law
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Law
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:39 am | 8:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 15:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:55 am | 9:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:58 am | 10:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:36 am | 11:55 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4 pm | 04/28/2026 4:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |