Weather Hunters Quay week
Weather forecast for Hunters Quay for this and next week.
Friday, May 1
16 / 7°C
| 0.8 mm | 8 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 1 am | |
| 7 °C | 5 °C | 7 am | |
| 16 °C | 14 °C | 1 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 7 pm |
sunrise 5:35 am
sunset 8:59 pm
HOURLY
sunset 8:59 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hunters Quay, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1021 hPa | 84 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 14% | 96% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1020 hPa | 84 % | 5 °C | 87 % | 0% | 0% | 7% | 87% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1018 hPa | 90 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 25% | 95% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.6 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1016 hPa | 50 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 91% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 69 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 98% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1011 hPa | 94 % | 7 °C | 97 % | 0% | 6% | 0% | 97% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
1.4 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1009 hPa | 98 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 10% | |
| 1 PM
8 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
6.1 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1008 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 21% | 64% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
1.3 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1007 hPa | 89 % | 9 °C | 99 % | 0% | 36% | 28% | 99% | |
Hunters Quay, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 55.9707; -4.9116
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Hunters Quay, England. Weather forecast Hunters Quay.
Hunters Quay - weather nearby - bigger cities
Hunters Quay - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hunters Quay is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Hunters Quay
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:35 am | 8:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:16 pm | 15:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 9:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 10:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:13 am | 12:28 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:06 pm | 05/01/2026 4:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |