Weather Horam weekend
Weather forecast for Horam for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening rain. Sunday during the day morning light rain showers, later morning light rain, in the afternoon cloudy, in the evening overcast.
Saturday, May 16
12 / 4°C
| 1.3 mm | 26 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 9 am | |
| 12 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 5:07 am
sunset 8:43 pm
HOURLY
sunset 8:43 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Horam, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1008 hPa | 94 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1008 hPa | 95 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1007 hPa | 94 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1007 hPa | 94 % | 3 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1007 hPa | 94 % | 2 °C | 5 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1007 hPa | 92 % | 2 °C | 26 % | 0% | 6% | 24% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1007 hPa | 86 % | 2 °C | 32 % | 0% | 5% | 31% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1007 hPa | 83 % | 3 °C | 69 % | 0% | 14% | 68% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1008 hPa | 77 % | 4 °C | 20 % | 0% | 15% | 3% | 5% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1008 hPa | 72 % | 5 °C | 46 % | 0% | 16% | 18% | 33% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1008 hPa | 63 % | 4 °C | 23 % | 0% | 0% | 15% | 16% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1008 hPa | 56 % | 3 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1009 hPa | 57 % | 3 °C | 21 % | 0% | 14% | 11% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1009 hPa | 63 % | 5 °C | 27 % | 0% | 3% | 26% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-southwest |
1009 hPa | 64 % | 5 °C | 39 % | 0% | 23% | 28% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west-southwest |
1008 hPa | 63 % | 5 °C | 57 % | 0% | 42% | 36% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west-southwest |
1008 hPa | 64 % | 5 °C | 77 % | 0% | 44% | 71% | 3% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west-southwest |
1008 hPa | 67 % | 6 °C | 100 % | 0% | 54% | 100% | 43% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1008 hPa | 68 % | 6 °C | 100 % | 0% | 51% | 99% | 64% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1008 hPa | 74 % | 7 °C | 100 % | 0% | 75% | 78% | 97% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southwest |
1008 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 0% | 25% | 95% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.4 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1009 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 6.3 m/s23 km/h southwest |
1009 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.4 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1009 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.5 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
1009 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 83% | 100% | 93% | |
| 1 AM
8 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
1008 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 15% | |
| 2 AM
9 PM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 7.7 m/s28 km/h west-southwest |
1008 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| rain showers | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 7.7 m/s28 km/h southwest |
1008 hPa | 92 % | 9 °C | 85 % | 0% | 63% | 62% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west-southwest |
1008 hPa | 93 % | 9 °C | 93 % | 0% | 29% | 87% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west |
1008 hPa | 94 % | 9 °C | 68 % | 0% | 13% | 6% | 60% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west |
1008 hPa | 96 % | 9 °C | 57 % | 0% | 1% | 0% | 57% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1009 hPa | 94 % | 9 °C | 64 % | 0% | 4% | 2% | 61% | |
| 8 AM
3 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 6.7 m/s24 km/h west |
1009 hPa | 89 % | 9 °C | 96 % | 0% | 23% | 4% | 94% | |
| 9 AM
4 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1010 hPa | 81 % | 8 °C | 93 % | 0% | 37% | 10% | 88% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1010 hPa | 74 % | 8 °C | 96 % | 0% | 35% | 13% | 94% | |
| 11 AM
6 AM
| light rain | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1010 hPa | 68 % | 7 °C | 100 % | 0% | 25% | 11% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| light rain | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 6.3 m/s23 km/h west-southwest |
1011 hPa | 67 % | 7 °C | 100 % | 0% | 18% | 17% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 7.0 m/s25 km/h west-southwest |
1011 hPa | 69 % | 8 °C | 98 % | 0% | 19% | 22% | 97% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain showers | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 7.8 m/s28 km/h west-southwest |
1011 hPa | 67 % | 7 °C | 53 % | 0% | 16% | 16% | 35% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h west-southwest |
1011 hPa | 67 % | 7 °C | 62 % | 0% | 14% | 12% | 51% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h west-southwest |
1011 hPa | 68 % | 8 °C | 60 % | 0% | 17% | 14% | 48% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h west-southwest |
1011 hPa | 70 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 12% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h west-southwest |
1011 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 61% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h west-southwest |
1011 hPa | 72 % | 7 °C | 97 % | 0% | 2% | 70% | 96% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h west |
1011 hPa | 73 % | 7 °C | 100 % | 0% | 20% | 91% | 99% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h west |
1011 hPa | 76 % | 7 °C | 100 % | 0% | 2% | 98% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1012 hPa | 78 % | 7 °C | 61 % | 0% | 0% | 58% | 18% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1012 hPa | 81 % | 7 °C | 97 % | 0% | 4% | 55% | 96% | |
Horam, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 50.9352; 0.2444
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Horam, England. Weather forecast Horam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Horam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Horam
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:07 am | 8:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 15:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 9:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:32 am | 10:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:12 am | 11:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:17 am | 05/16/2026 9:02 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |