Weather Helensburgh week
Weather forecast for Helensburgh for this and next week.
Friday, May 1
16 / 7°C
| 0.4 mm | 3 km/h |
| 7 °C | 6 °C | 1 am | |
| 7 °C | 6 °C | 7 am | |
| 16 °C | 15 °C | 1 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 7 pm |
sunrise 5:34 am
sunset 8:58 pm
HOURLY
sunset 8:58 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Helensburgh, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1021 hPa | 91 % | 6 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1021 hPa | 92 % | 5 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1019 hPa | 93 % | 5 °C | 50 % | 0% | 0% | 27% | 37% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 57 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 92% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1012 hPa | 62 % | 8 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 92% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1011 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 93% | 35% | 97% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 10 °C 10 °C |
1.6 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1009 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 53% | 7% | |
| 1 PM
8 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
6.6 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1009 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 68% | 3% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
3.8 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1007 hPa | 88 % | 10 °C | 98 % | 0% | 67% | 43% | 93% | |
Helensburgh, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 56.0061; -4.7265
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 13 720
Altitude: 27 m
The administrative part:
- Scotland, Edinburgh
- Argyll and Bute, Lochgilphead
Something wrong, something missing?
Weather Helensburgh, England. Weather forecast Helensburgh.
Helensburgh - weather nearby - bigger cities
Helensburgh - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Helensburgh is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Helensburgh
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:34 am | 8:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:15 pm | 15:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:49 am | 9:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:49 am | 10:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:11 am | 12:28 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:05 pm | 05/01/2026 4:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |