Weather Velké Přítočno week
Weather forecast for Velké Přítočno for this and next week.
Saturday, May 2
23 / 10°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 2 am | |
| 12 °C | 10 °C | 8 am | |
| 22 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 8:24 pm
HOURLY
sunset 8:24 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Velké Přítočno, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1025 hPa | 58 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1024 hPa | 55 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1021 hPa | 27 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1016 hPa | 37 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1016 hPa | 50 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 56 % | 4 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1012 hPa | 24 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1009 hPa | 40 % | 6 °C | 82 % | 0% | 0% | 17% | 78% | |
Velké Přítočno, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.1165; 14.1282
Time zone: Europe / Prague
Population: 829
Altitude: 389 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Velké Přítočno, Czechia. Weather forecast Velké Přítočno.
Velké Přítočno - weather nearby - bigger cities
Velké Přítočno - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Velké Přítočno is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Velké Přítočno
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:13 am | 9:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:17 am | 10:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:39 pm | 05/02/2026 5:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |