Weather Velké Krásné week
Weather forecast for Velké Krásné for this and next week.
Saturday, May 2
19 / 9°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 7 °C | 5 °C | 2 am | |
| 11 °C | 10 °C | 8 am | |
| 19 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 8 pm |
sunrise 5:44 am
sunset 8:29 pm
HOURLY
sunset 8:29 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Velké Krásné, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1023 hPa | 68 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1022 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1019 hPa | 37 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 52 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1014 hPa | 59 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
2.3 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1012 hPa | 62 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.5 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1011 hPa | 82 % | 11 °C | 99 % | 0% | 5% | 75% | 98% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.8 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1007 hPa | 85 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 95% | 100% | |
Velké Krásné, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.9585; 12.6161
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Velké Krásné, Czechia. Weather forecast Velké Krásné.
Velké Krásné - weather nearby - bigger cities
Velké Krásné - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Velké Krásné is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Velké Krásné
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 8:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 14:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 9:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 9:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 10:50 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:44 pm | 05/02/2026 5:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |