Weather Velká Kraš long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Velká Kraš for ten days.
Monday, May 4
21 / 12°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
| 12 °C | 10 °C | 2 am | |
| 16 °C | 15 °C | 8 am | |
| 21 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 5:21 am
sunset 8:16 pm
HOURLY
sunset 8:16 pm
|
|
|
|
Weather forecast Velká Kraš, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1011 hPa | 54 % | 3 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1012 hPa | 64 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1010 hPa | 42 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 62 % | 8 °C | 64 % | 0% | 0% | 1% | 64% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1012 hPa | 86 % | 8 °C | 39 % | 0% | 7% | 23% | 17% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain showers | 13 °C 13 °C |
6.2 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1013 hPa | 81 % | 10 °C | 39 % | 0% | 37% | 12% | 2% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.7 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1013 hPa | 81 % | 10 °C | 96 % | 0% | 21% | 63% | 89% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1013 hPa | 88 % | 10 °C | 98 % | 0% | 28% | 18% | 96% | |
Velká Kraš, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.3631; 17.1464
Time zone: Europe / Prague
Population: 892
Altitude: 255 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Velká Kraš, Czechia. Weather forecast Velká Kraš.
Velká Kraš - weather nearby - bigger cities
Velká Kraš - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Velká Kraš is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Velká Kraš
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:21 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:43 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 9:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:56 am | 10:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:49 pm | 05/04/2026 6:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |