Weather Vážany, Zlínský kraj week
Weather forecast for Vážany, Zlínský kraj for this and next week.
Saturday, May 2
23 / 10°C
| 0.0 mm | 6 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 2 am | |
| 13 °C | 11 °C | 8 am | |
| 23 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:28 am
sunset 8:08 pm
HOURLY
sunset 8:08 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vážany, Zlínský kraj, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north |
1025 hPa | 68 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1025 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1022 hPa | 25 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1019 hPa | 36 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1019 hPa | 56 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1018 hPa | 44 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1015 hPa | 25 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1012 hPa | 33 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Vážany, Zlínský kraj, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.0345; 17.3119
Time zone: Europe / Prague
Population: 400
Altitude: 309 m
The administrative part:
- Zlín, Zlín
- Uherské Hradiště District, Uherské Hradiště
Something wrong, something missing?
Weather Vážany, Zlínský kraj, Czechia. Weather forecast Vážany, Zlínský kraj.
Vážany, Zlínský kraj - weather nearby - bigger cities
Vážany, Zlínský kraj - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vážany, Zlínský kraj is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vážany, Zlínský kraj
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:28 am | 8:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:47 pm | 14:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 8:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:07 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:13 am | 10:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:21 pm | 05/02/2026 5:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |