Weather Uherčice, Jihomoravský kraj today
Weather forecast Uherčice, Jihomoravský kraj April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear. The highest temperature 16 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Uherčice, Jihomoravský kraj, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1021 hPa | 47 % | -1 °C | 33 % | 0% | 0% | 17% | 19% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1022 hPa | 39 % | -4 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 2% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1022 hPa | 20 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1022 hPa | 28 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1026 hPa | 55 % | 0 °C | 28 % | 0% | 14% | 26% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1029 hPa | 58 % | -2 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1030 hPa | 27 % | -5 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1029 hPa | 31 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Uherčice, Jihomoravský kraj, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 48.9678; 16.6534
Time zone: Europe / Prague
Population: 997
Altitude: 177 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Uherčice, Jihomoravský kraj, Czechia. Weather forecast Uherčice, Jihomoravský kraj.
Uherčice, Jihomoravský kraj - weather nearby - bigger cities
Uherčice, Jihomoravský kraj - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Uherčice, Jihomoravský kraj is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Uherčice, Jihomoravský kraj
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Uherčice, Jihomoravský kraj
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:50 pm | 14:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 8:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:16 am | 9:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:25 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:49 pm | 04/29/2026 4:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |