Weather Úblo tomorrow
Weather forecast Úblo April 30, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy. The highest temperature 12 °C. At night cloudy. The lowest temperature -2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Úblo, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1031 hPa | 62 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1031 hPa | 64 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1031 hPa | 69 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1031 hPa | 71 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1031 hPa | 72 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1032 hPa | 73 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1032 hPa | 72 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1032 hPa | 64 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1032 hPa | 53 % | -4 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1032 hPa | 43 % | -4 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1032 hPa | 38 % | -5 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1032 hPa | 37 % | -5 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1031 hPa | 37 % | -4 °C | 90 % | 0% | 10% | 1% | 89% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1031 hPa | 34 % | -4 °C | 14 % | 0% | 2% | 4% | 9% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1030 hPa | 33 % | -4 °C | 15 % | 0% | 0% | 7% | 8% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1030 hPa | 34 % | -3 °C | 19 % | 0% | 0% | 7% | 13% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1029 hPa | 34 % | -3 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1028 hPa | 35 % | -3 °C | 37 % | 0% | 2% | 9% | 28% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1028 hPa | 35 % | -3 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1028 hPa | 36 % | -3 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1028 hPa | 40 % | -3 °C | 23 % | 0% | 0% | 5% | 18% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1028 hPa | 48 % | -2 °C | 96 % | 0% | 68% | 87% | 58% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1029 hPa | 52 % | -2 °C | 60 % | 0% | 1% | 59% | 4% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1029 hPa | 56 % | -1 °C | 64 % | 0% | 10% | 61% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1029 hPa | 64 % | 0 °C | 82 % | 0% | 7% | 82% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1029 hPa | 63 % | 0 °C | 98 % | 0% | 7% | 98% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1029 hPa | 64 % | 0 °C | 94 % | 0% | 17% | 93% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1029 hPa | 67 % | 0 °C | 98 % | 0% | 39% | 98% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1029 hPa | 66 % | 0 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1029 hPa | 68 % | 0 °C | 100 % | 0% | 27% | 100% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1029 hPa | 70 % | 1 °C | 62 % | 0% | 16% | 55% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1028 hPa | 69 % | 2 °C | 75 % | 0% | 3% | 74% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1028 hPa | 60 % | 2 °C | 70 % | 0% | 0% | 70% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 53 % | 2 °C | 43 % | 0% | 3% | 41% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1028 hPa | 49 % | 2 °C | 84 % | 0% | 4% | 84% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1028 hPa | 46 % | 2 °C | 13 % | 0% | 3% | 11% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1028 hPa | 44 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1027 hPa | 41 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1027 hPa | 40 % | 3 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1027 hPa | 39 % | 3 °C | 14 % | 0% | 6% | 10% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1026 hPa | 39 % | 2 °C | 53 % | 0% | 11% | 53% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1026 hPa | 40 % | 3 °C | 76 % | 0% | 14% | 76% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1025 hPa | 42 % | 3 °C | 26 % | 0% | 4% | 26% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1025 hPa | 50 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1025 hPa | 55 % | 4 °C | 10 % | 0% | 3% | 9% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1025 hPa | 57 % | 3 °C | 8 % | 0% | 3% | 7% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1026 hPa | 62 % | 4 °C | 12 % | 0% | 11% | 2% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1026 hPa | 68 % | 4 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Úblo, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.0234; 17.7040
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Úblo, Czechia. Weather forecast Úblo.
Úblo - weather nearby - bigger cities
Úblo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Úblo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Úblo
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:27 am | 8:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:46 pm | 14:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 8:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:04 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:09 am | 10:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:58 pm | 04/30/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |