Weather Třebohostice, Jihočeský kraj long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Třebohostice, Jihočeský kraj for ten days.
Sunday, May 3
24 / 8°C
| 0.0 mm | 6 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 2 am | |
| 9 °C | 8 °C | 8 am | |
| 24 °C | 22 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 8 pm |
sunrise 5:39 am
sunset 8:24 pm
HOURLY
sunset 8:24 pm
|
|
|
|
Weather forecast Třebohostice, Jihočeský kraj, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 67 % | 2 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1017 hPa | 70 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1014 hPa | 25 % | 2 °C | 97 % | 0% | 0% | 1% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1011 hPa | 40 % | 5 °C | 93 % | 0% | 0% | 9% | 92% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1012 hPa | 53 % | 3 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1013 hPa | 68 % | 6 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1010 hPa | 29 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 17% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1009 hPa | 40 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
Třebohostice, Jihočeský kraj, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.3325; 13.8610
Time zone: Europe / Prague
Population: 303
Altitude: 486 m
The administrative part:
- Jihočeský kraj, České Budějovice
- Strakonice District, Strakonice
Something wrong, something missing?
Weather Třebohostice, Jihočeský kraj, Czechia. Weather forecast Třebohostice, Jihočeský kraj.
Třebohostice, Jihočeský kraj - weather nearby - bigger cities
Třebohostice, Jihočeský kraj - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Třebohostice, Jihočeský kraj is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Třebohostice, Jihočeský kraj
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:39 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:17 am | 9:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:21 am | 10:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:48 pm | 05/03/2026 5:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |