Weather Tašov the day after tomorrow
| 9 °C | 6 °C | 9 am | |
| 12 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 5:39 am
sunset 8:22 pm
HOURLY
sunset 8:22 pm
Weather forecast Tašov April 30, 2026
During the day morning clear, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 15 °C. At night the lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tašov, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1032 hPa | 52 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1032 hPa | 50 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1032 hPa | 50 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1032 hPa | 49 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1032 hPa | 51 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1032 hPa | 52 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1032 hPa | 54 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1032 hPa | 58 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1032 hPa | 51 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1032 hPa | 43 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1032 hPa | 41 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1032 hPa | 41 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1032 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1031 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1031 hPa | 41 % | 0 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1030 hPa | 41 % | 1 °C | 71 % | 0% | 40% | 55% | 2% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1030 hPa | 41 % | 1 °C | 76 % | 0% | 18% | 74% | 5% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1029 hPa | 40 % | 1 °C | 98 % | 0% | 12% | 98% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1029 hPa | 43 % | 1 °C | 68 % | 0% | 13% | 67% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1029 hPa | 50 % | 3 °C | 21 % | 0% | 1% | 21% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1029 hPa | 60 % | 3 °C | 4 % | 0% | 2% | 0% | 2% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1029 hPa | 66 % | 3 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1029 hPa | 70 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1029 hPa | 69 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1030 hPa | 67 % | 1 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1029 hPa | 66 % | 1 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1029 hPa | 66 % | 1 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1029 hPa | 64 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1029 hPa | 64 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1029 hPa | 65 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1029 hPa | 66 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1029 hPa | 66 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1030 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1028 hPa | 45 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1026 hPa | 60 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tašov, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.6145; 14.1358
Time zone: Europe / Prague
Population: 124
Altitude: 453 m
The administrative part:
- Ústecký kraj, Ústí nad Labem
- Okres Ústí nad Labem, Ústí nad Labem
Something wrong, something missing?
Weather Tašov, Czechia. Weather forecast Tašov.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tašov is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tašov
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:39 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:15 am | 9:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:18 am | 10:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:14 pm | 04/30/2026 4:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |