Weather Tašky tomorrow
Weather forecast Tašky May 16, 2026
During the day morning rain, in the afternoon initially rain, later light rain, in the evening overcast. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 6.8 mm. At night the lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tašky, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1002 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1001 hPa | 94 % | 6 °C | 100 % | 0% | 57% | 95% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.5 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1001 hPa | 94 % | 6 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.2 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1001 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.4 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1001 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.8 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1002 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1001 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 7 °C 5 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1002 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 89% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.3 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1002 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.4 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1002 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.4 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1003 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 98% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1003 hPa | 95 % | 7 °C | 100 % | 0% | 87% | 100% | 55% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1004 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 36% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1004 hPa | 87 % | 7 °C | 100 % | 0% | 99% | 99% | 68% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1004 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 99% | 71% | 88% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1005 hPa | 80 % | 6 °C | 97 % | 0% | 64% | 65% | 83% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.4 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1005 hPa | 78 % | 6 °C | 100 % | 0% | 88% | 81% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1005 hPa | 79 % | 6 °C | 100 % | 0% | 99% | 88% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1005 hPa | 76 % | 6 °C | 100 % | 0% | 23% | 89% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1006 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 27% | 43% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1007 hPa | 81 % | 6 °C | 99 % | 0% | 19% | 89% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1008 hPa | 79 % | 5 °C | 100 % | 0% | 5% | 63% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1009 hPa | 77 % | 4 °C | 99 % | 0% | 1% | 7% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1010 hPa | 80 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 15% | 99% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1010 hPa | 78 % | 4 °C | 100 % | 0% | 2% | 18% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northwest |
1011 hPa | 76 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 25% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1011 hPa | 78 % | 3 °C | 97 % | 0% | 0% | 75% | 96% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1012 hPa | 81 % | 3 °C | 86 % | 0% | 0% | 40% | 82% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northwest |
1012 hPa | 83 % | 3 °C | 83 % | 0% | 0% | 35% | 80% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1013 hPa | 85 % | 3 °C | 94 % | 0% | 0% | 49% | 93% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northwest |
1014 hPa | 85 % | 3 °C | 83 % | 0% | 0% | 51% | 78% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1014 hPa | 82 % | 3 °C | 83 % | 0% | 0% | 39% | 81% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northwest |
1014 hPa | 75 % | 4 °C | 89 % | 0% | 0% | 32% | 86% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1014 hPa | 67 % | 3 °C | 85 % | 0% | 0% | 2% | 85% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1014 hPa | 59 % | 3 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northwest |
1014 hPa | 53 % | 3 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1014 hPa | 49 % | 2 °C | 31 % | 0% | 5% | 0% | 27% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1014 hPa | 44 % | 2 °C | 56 % | 0% | 9% | 56% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1014 hPa | 42 % | 1 °C | 70 % | 0% | 0% | 70% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 43 % | 1 °C | 98 % | 0% | 2% | 98% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 43 % | 1 °C | 90 % | 0% | 2% | 90% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1014 hPa | 42 % | 1 °C | 89 % | 0% | 1% | 89% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1014 hPa | 45 % | 1 °C | 68 % | 0% | 1% | 67% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1014 hPa | 53 % | 3 °C | 19 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1014 hPa | 64 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1014 hPa | 64 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 69 % | 2 °C | 14 % | 0% | 3% | 13% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 80 % | 3 °C | 5 % | 0% | 4% | 3% | 0% | |
Tašky, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.1234; 15.7900
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Tašky, Czechia. Weather forecast Tašky.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tašky is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tašky
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:12 am | 8:34 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 15:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:33 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:43 am | 10:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:37 am | 11:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:22 am | 05/16/2026 8:46 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |