Weather Sušice, Plzeňský kraj week
Weather forecast for Sušice, Plzeňský kraj for this and next week.
Friday, May 1
17 / 8°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 5 °C | 2 °C | 2 am | |
| 9 °C | 7 °C | 8 am | |
| 16 °C | 14 °C | 2 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 8 pm |
sunrise 5:44 am
sunset 8:22 pm
HOURLY
sunset 8:22 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sušice, Plzeňský kraj, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1029 hPa | 53 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1029 hPa | 58 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1027 hPa | 43 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1024 hPa | 58 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1024 hPa | 58 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1022 hPa | 60 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1019 hPa | 32 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 51 % | 6 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
Sušice, Plzeňský kraj, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.2311; 13.5202
Time zone: Europe / Prague
Population: 11 483
Altitude: 477 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Sušice, Plzeňský kraj, Czechia. Weather forecast Sušice, Plzeňský kraj.
Sušice, Plzeňský kraj - weather nearby - bigger cities
Sušice, Plzeňský kraj - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sušice, Plzeňský kraj is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | -3.8 °C | -6.7 °C | -0.2 °C | 12 |
| February | -3.5 °C | -6.4 °C | 0.5 °C | 11 |
| March | -0.9 °C | -4.0 °C | 3.3 °C | 13 |
| April | 3.1 °C | -0.6 °C | 7.9 °C | 11 |
| May | 8.1 °C | 3.8 °C | 13.1 °C | 12 |
| June | 11.2 °C | 6.8 °C | 16.2 °C | 14 |
| July | 13.1 °C | 8.7 °C | 18.2 °C | 13 |
| August | 12.8 °C | 8.7 °C | 18.1 °C | 11 |
| September | 9.5 °C | 5.9 °C | 14.5 °C | 10 |
| October | 5.2 °C | 2.1 °C | 10.1 °C | 10 |
| November | 0.1 °C | -2.6 °C | 3.6 °C | 12 |
| December | -3.0 °C | -5.7 °C | 0.3 °C | 13 |
Astronomical information Sušice, Plzeňský kraj
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:07 am | 8:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:29 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:26 pm | 05/01/2026 5:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |