Weather Rabštejn nad Střelou the day after tomorrow
Weather forecast Rabštejn nad Střelou May 1, 2026
During the day clear. The highest temperature 17 °C. At night clear. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rabštejn nad Střelou, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1032 hPa | 61 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1032 hPa | 52 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1029 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1026 hPa | 52 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1026 hPa | 61 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1024 hPa | 59 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1020 hPa | 31 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1016 hPa | 43 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Rabštejn nad Střelou, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.0411; 13.2885
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Rabštejn nad Střelou, Czechia. Weather forecast Rabštejn nad Střelou.
Rabštejn nad Střelou - weather nearby - bigger cities
Rabštejn nad Střelou - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rabštejn nad Střelou is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rabštejn nad Střelou
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 10:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:29 pm | 05/01/2026 5:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |