Weather Prosekaná [Brtnice] long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Prosekaná [Brtnice] for ten days.
Monday, May 4
21 / 9°C
| 0.5 mm | 12 km/h |
| 11 °C | 9 °C | 2 am | |
| 12 °C | 10 °C | 8 am | |
| 20 °C | 18 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 8 pm |
sunrise 5:30 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
|
|
|
|
Weather forecast Prosekaná [Brtnice], Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 63 % | 4 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1013 hPa | 61 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 20 °C 19 °C |
0.5 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1011 hPa | 43 % | 6 °C | 95 % | 0% | 0% | 64% | 88% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1011 hPa | 68 % | 9 °C | 58 % | 0% | 0% | 2% | 57% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1012 hPa | 91 % | 8 °C | 12 % | 0% | 0% | 6% | 6% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
1.1 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1013 hPa | 74 % | 9 °C | 9 % | 0% | 0% | 1% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 17 °C |
2.4 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1012 hPa | 54 % | 8 °C | 90 % | 0% | 36% | 75% | 54% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1012 hPa | 72 % | 9 °C | 38 % | 0% | 0% | 7% | 34% | |
Prosekaná [Brtnice], Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.2842; 15.7022
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Prosekaná [Brtnice], Czechia. Weather forecast Prosekaná [Brtnice].
Prosekaná [Brtnice] - weather nearby - bigger cities
Prosekaná [Brtnice] - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Prosekaná [Brtnice] is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Prosekaná [Brtnice]
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:07 am | 9:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:12 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:49 pm | 05/04/2026 6:16 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |