Weather Pracejovice long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Pracejovice for ten days.
Monday, May 4
20 / 8°C
| 1.2 mm | 14 km/h |
| 12 °C | 10 °C | 2 am | |
| 12 °C | 12 °C | 8 am | |
| 18 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 8:25 pm
HOURLY
sunset 8:25 pm
|
|
|
|
Weather forecast Pracejovice, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 12 °C 10 °C |
1.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1011 hPa | 62 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1013 hPa | 84 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1012 hPa | 53 % | 8 °C | 29 % | 0% | 3% | 11% | 18% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1011 hPa | 69 % | 9 °C | 42 % | 0% | 10% | 12% | 30% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1013 hPa | 90 % | 8 °C | 90 % | 0% | 0% | 3% | 90% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 12 °C 11 °C |
1.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1013 hPa | 77 % | 8 °C | 21 % | 0% | 7% | 21% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 17 °C |
1.8 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1012 hPa | 55 % | 8 °C | 99 % | 0% | 67% | 87% | 94% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1011 hPa | 74 % | 10 °C | 85 % | 0% | 7% | 25% | 78% | |
Pracejovice, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.2572; 13.8491
Time zone: Europe / Prague
Population: 301
Altitude: 412 m
The administrative part:
- Jihočeský kraj, České Budějovice
- Strakonice District, Strakonice
Something wrong, something missing?
Weather Pracejovice, Czechia. Weather forecast Pracejovice.
Pracejovice - weather nearby - bigger cities
Pracejovice - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pracejovice is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pracejovice
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:15 am | 9:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:19 am | 10:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:56 pm | 05/04/2026 6:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |