Weather Podbradec today
Weather forecast Podbradec April 29, 2026
During the day morning clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 16 °C. At night the lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Podbradec, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1025 hPa | 55 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1027 hPa | 46 % | -3 °C | 12 % | 0% | 0% | 4% | 8% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1026 hPa | 20 % | -6 °C | 37 % | 0% | 0% | 37% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1027 hPa | 26 % | -7 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1031 hPa | 46 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1033 hPa | 43 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1032 hPa | 17 % | -9 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1029 hPa | 34 % | -1 °C | 9 % | 0% | 0% | 8% | 1% | |
Podbradec, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.3641; 14.0594
Time zone: Europe / Prague
Altitude: 274 m
The administrative part:
- Ústecký kraj, Ústí nad Labem
- Litoměřice District, Litoměřice
Something wrong, something missing?
Weather Podbradec, Czechia. Weather forecast Podbradec.
Podbradec - weather nearby - bigger cities
Podbradec - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Podbradec is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Podbradec
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Podbradec
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 9:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 10:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:01 pm | 04/29/2026 4:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |